Evdeyim, ama hiçbir zaman yalnız değilim

18 Nisan 1925 Uluslarası Radyo Amatörleri Birliği IARU’nun kuruluş tarihidir. O günden beri, her yıl 18 Nisan günü “Dünya Radyo Amatörleri Günü” olarak kutlanır.

Her yıl ayrı bir sloganla yapılan kutlamanın bu yıl sloganı “Evdeyim, ama hiçbir zaman yalnız değilim” olarak belirlenmiştir. Elbette bu slogan bulunduğumuz yılın, Pandemi kaynaklı “özel koşulları” nedeniyle seçilmiştir.

Radyo Amatörlüğü evrensel boyutta dostlukların oluştuğu bir ortamdır. “Havaya çıktığınızda dünyanın dört yanında aynı merakı paylaşan kişilerle karşılaşır, o güne kadar hiç tanımadığınız bu kişilerle (Radyo Amatörleriyle) dostluk kurar,  iletişime geçersiniz.” Böyle bir imkanı başka hiçbir ortamda bulmak mümkün değildir.

Pandemi nedeniyle hayatların evlere sığdırıldığı zorlu ve alışılmadık bir süreçte Radyo Amatörleri bu nedenle hiç yalnız kalmamışlardır. Hatta bu olağandışı süreçte Radyo Amatörlüğü faaliyetlerinin büyük oranda arttığı gözlemlenmektedir.

Pandeminin en kısa sürede üstesinden gelinmesini temenni eder, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm Radyo Amatörlerine sağlıklı günler dileriz.

IARU 1. Bölge Üyesi TRAC